Nakoupit

ZDRAVOTNÍ

BENEFITY

SLACKLINE

Chůze po slackline není jen zábava.

Balancování na nestabilbím ploše má celou řadu zdravotních benefitů. 

Flowers

Benefity slackline

 • Posilování celého těla

  Při balancování na slackline zapojujeme velké množství svalů v těle, stejně tak jako zvyšujeme mozkovou aktivitu z důvodu nutné vysoké soustředěnosti na udržení stability. Nejefektivnější způsob chůze a zároveň posilování je zapojovat svalu o pasu nahoru, nohy tedy zůstavají aktivní pouze v přenesení váhy. Svaly horní poloviny těla fungují jako vyvažovací aparát celého těla.

 • Zlepšuje držení těla

  Dobrý balanc je klíčový pro mnoho věcí v životě. Slackline je pružný popruh, na kterém je potřeba mít perfektní vyrovnanost, aby ho bylo možné provozovat.

  Mezinárodní magazín sportovní medicíny zjistil, že slackline vede ke zvýšené práci všechy svalstev na těle, což umožnilo učástníkům experimentu lépe držet vzpřímenou posturu.

 • Pomáhá se koncentrovat

  Chůze po slackline vyžaduje maximální soustředěnost. S postupujícím časem se stane tato činnost jednodušší, nicméně stále vyžaduje nutnou dávku pozornosti.

  V dnešních roztěkaném světě je možnost na chvíli se zastavit a plně vrhnout svoji pozornost na jednu věc k nezaplacení. Nabízí se řící, že slackline je druh duchovní očisty.


DRUHY SLACKLINE:


Lowline

Lowline je základní druh slackline, na které každý budoucí slackliner začíná objevovat svůj balanc.

Jedná se o popruh natažený na krátkou vzdálenost v malé výšce nad zemí. Pro lowline se nejčastěji používá popruh o šířce 25 nebo 50 mm v délce do 20 m. Tento druh slackline se natahuje pomocí ráčny. Důležité je použít také vhodnou ochranu stromů.

Riziko spojené s pádem je zde minimální. Při ztrátě rovnováhy stačí jen seskočit na zem.

Longline

Longline "long" se označuje slackline delší než 30 m.

Ke zvládnutí longline už je zapotřebí trénovat. Jelikož je longline kvůlu průvěsu v blízkosti svých kotvících bodu ve výšce, je nutné zvládnou techniku nastupování na lajno bez kontaktu se zemí, tzv. "chongo".

atáhnutou ve výšce 600 m nad řekou mezi horami

Trickline

Trickline patří mezi nejdynamičtěji se vyvíjející druh slackline. V současné době je jedinou soutěžní disciplínou na světové úrovni.

Nejčastějším popruhem pro trickline je 50 mm široký polyesterový popruh s vysokými dynamickými vlastnostmi. Standartní trickline je nízká a krátká, na které je možno provádět triky. Během soutěžních disciplín bývá lajna delší a umístěna do výšky, nicméně se jedná o ovlivnění psychické složky, jako je strach a ztížení podmínek nástupu na slackline.

Highline

Královská disciplína slackline. Chůze  po slackline, natažené ve výšce přes 10 m nad zemí.

Obtížným faktorem zvládnutí highline bývá strach z výšek, orientace těla a vnímání prostoru. Fyzicky i psychicky nejnáročnější disciplína. 

Highline se vždy skládá z hlavní a záložní lajny, tzv. backup". Chodec je jištěný v horolezeckém sedacím úvazku spojeném lanem s kruhy, které jsou protaženy popruhem.